lekárka ilustrácia
Tereza Helis

Tereza Helis

Ďalšia vlna pandémie Covidu-19

Ďalšia vlna pandémie Covidu-19 zasiahne do veľkej miery aj deti a nezaočkovaných tínedžerov.

Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo preto pre pediatrov podrobné odporúčania, čo dávať deťom pri liečbe tohto závažného vírusového ochorenia. MZ SR aktualizovalo v súvislosti s ochorením Covid-19 Štandardné postupy pre pediatrov. Ide o odporúčania pre detských lekárov, ako manažovať detských a dospievajúcich pacientov postihnutých koronavírusom.

Základné odporúčania

Odporúčané postupy sú odvodené z aktuálnych klinických štúdií a publikovaných odborných informácií.

Pri asymptomatickom (bezpríznakovom) priebehu ochorenia (predpokladá sa, že takýto priebeh má cca 50 % detí), sa odporúča iba podporná liečba.

Pri mierne a stredne závažných symptomatických prípadoch ministerstvo zdravotníctva odporúča pediatrom nasadiť antipyretickú liečbu (znižovanie teploty) paracetamolom. Liečba ibuprofenom sa neodporúča, ak má dieťa hnačku, vracia alebo je dehydrované.

Rovnako tak sa neodporúča inhalačná systémová liečba kortikoidmi, pretože niektoré štúdie uvádzajú pri deťoch možné riziko zvýšenia replikácie vírusu, a teda zhoršenie stavu.

Rozšírená podporná liečba

Pri bezpríznakovom ochorení a pri mierne a stredne závažnom priebehu Covidu-19 u detí a tínedžerov sa odporúča následná podporná liečba:

1. zvýšený príjem tekutín -potreba tekutín sa zvyšuje pri chorobe, teplote a pri užívaní akýchkoľvek liekov

2. vitamín D iba na predpis – Autori Štandardných postupov upozorňujú na prípady intoxikácie vitamínom D z výživových doplnkov, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu predtým zdravých detí. Podľa špecialistiek z odboru primárna pediatria je vitamín D liek, ktorý sa má užívať iba v prípade deficitu vitamínu D v zimných mesiacoch. Odporúčaná denná dávka pre deti je 400 IU na deň.

3. vitamín C v malých dávkach – Kým u dospelých pacientov existujú dôkazy o účinnosti a bezpečnosti liečby a prevencii Covid-19 vitamínom C, u detí nie sú výsledky jednoznačné. Preto treba užívanie vitamínu C zvážiť a určite neprekračovať odporúčané množstvo. Pre deti od 3 do 6 rokov je to 100 – 200 mg denne, pre deti staršie ako 6 rokov 250 – 500 mg denne.

4. zinok s otáznikom – Priame dôkazy o tom, že užívanie zinku je v prevencii a liečbe Covidu-19 efektívne, neexistujú, no sú nepriame dôkazy o tom, že zinok môže znížiť riziko, dĺžku a závažnosť infekcie.

5. beta glukán – Ide o účinné látky, ktoré majú prirodzené imunomodulačné (teda imunitu podporujúce) účinky. Pomáhajú zmierňovať zápaly a urýchľovať regeneráciu zápalom poškodených tkanív.(napr.Imunoglucan)

6. fytofarmaká – Výťažky z liečivých rastlín, napríklad z liečivého muškátu (Pelargonium sidoides), zabraňujú rozmnožovaniu (replikácii) respiračných vírusov a pravdepodobne aj koronavírusu.(napr.Kaloba)

7. liečba kašľa – ak je prítomný vlhký kašel , používame expektoranciá (MUvosolvan, Erdomed, Solmucol, Ambrobene), ak je prítomný suchý kašeľ antitussiká (Paxeladine, Sinecod, od 12 rokov Codein), pri nejasnom kašli – striedanie suchého a vlhkého kašľa (Stoptussin).

U detí s chronickými chorobami pĺúc – odporúčame inhalácie kompresorovým inhalátorom, na inhaláciu sa používa fyziologický roztok, Vincentka a kyselina hyalúronová (Yabro) Použitie ostatných liekov – antibiotiká, Isoprinosine, kortikoidy, antivirotiká sa môžu u detí používať len na indikáciu lekára Čo sa deťom neodporúča Liečivá, ktoré sa skúšajú v podpornej liečbe u dospelých, sa deťom neodporúčajú. Konkrétne ide o tiamín (vitamín B1), melatonín, quercetín a ivermektín.

Na imunitu má vplyv aj životný štýl

Odborníci z MZ SR, ako aj pediatri upozorňujú na to, že okrem liečiv imunitu zásadným spôsobom ovplyvňuje životný štýl. To znamená dostatočný spánkový režim, psychohygiena, primeraná pohybová záťaž, primerané oblečenie a strava. Na podporu imunity u detí a dospievajúcich sa odporúčajú sladké zemiaky, mrkvu, zelenú listovú zeleninu, červenú papriku, brokolicu, pomaranče, mango, citróny, rôzne druhy orechov a zŕn, ryby, hydinu, červené mäso, fazuľu, šošovicu, vajíčka, mlieko a probiotiká.

lekár ilustrácia

PROSÍME VÁS,

ambulanciu navštevujte len po objednaní (email, telefon).

To platí i pre chorých, vždy Vám najdeme termín keď to je potrebné.

Vstup do čakárne a ambulancie je  možný len s respirátorom.

Odkladne zdlhave obtiaže neriešte v pondelky a piatky ale objednajte sa emailom, neblokujete tak čas v ordinácii akutne chorým

ĎAKUJEME.